Herrkommittén
Klubbens alla herrar är välkomna att delta i torsdagsgolfen. Herrgolfens spelsäsong 2026 startar den 16:e april och avslutas i september med Herrdagen den 26:e September. Sista tävlingsomgången spelas 19:e september. Utöver golfspel arrangerar herrkommittén också sociala event.
I kommitténs uppdrag ingår:
- att svara för klubbens herrgolfverksamhet
- att i samråd med Tävlingskommittén svara för tävlingsverksamheten för klubbens herrar
- att tillvarata herrarnas intressen i klubben
- att medverka till att nya herrspelare knyts till klubben, att de känner sig välkomna och omhändertagna samt integreras i klubbens verksamhet
Det är VSOP som gäller på torsdagar och man kan spela när som helst under torsdagen, dock tidigast kl.8. Reserverade tider har vi 16:00 till 17:30 men ni måste ringa till kansliet och boka en tid tillsammans med de som ni spelar med och det gäller oavsett när ni går ut. Har du ingen att spela med så hittar kansliet spelpartners och tid för dig.
Vi spelar slagspel i klass A och B så där måste ni håla ut. Poängbogey gäller för C-klass. Närmast-hål-tävlingen spelas klassvis och det är alltid två hål per torsdag som ni har chans på och resultatet skriver ni på skylten vid hålet.
Nytt för 2026 är digitalt scorekort och ger bl.a. följande fördelar:
- Alla scorer registreras automatiskt, inclusive HCP-justering, och ni behöver inte göra det själva som tidigare.
- PCC blir korrekt då själva tävlingsresultatet blir klart samma dag som tävlingen spelas.
- Order-of-Merit uppdateras automatiskt vilket förenklar administrationen och minskar risken för manuella fel.
- Ni betalar när ni anmäler er till tävlingen och slipper swisha när ni kommer dit.
- Ingen lista ska skrivas på i klubbhuset.
Ni behöver bara en person men smartphone som för scorerna för samtliga spelare i bollen under rondan och eftersom folk verkar kunna använda telefonen för det mesta ska nog det gå bra att föra scorer också. Strax före kl.8 på torsdag morgon får ni mejl med länk som ska användas för scoreinmatningen. Det är dock viktigt att känna till att det inte går att byta spelare mellan bollarna hur som helst eftersom scorekoden är per bokad boll. Skulle ni behöva ändra mellan bollar så tar ni ett pappersscorekort och för in resultatet så fixar kommittén det senare.
Eclectic fungerar som vanligt där ni sätter upp ert resultat på tavlan utanför omklädningsrummet. Notera att ifall ni satt upp ett resultat så får ni inte ändra senare. För att få ett resultat över säsongen måste samtliga hål vara noterad sista omgången den 19:e september.
Vi är ett gäng som ofta samlas och tittar på DP world tour från lunch och framåt så om ni har möjlighet, dyk gärna upp i klubbrummet för lite uppsnack med mat och dryck inför rundan. Vi ses!
/Herrkommittén
Kontakt
Ordförande
Robert Ståhlbrand
0709-150716
Ledamot
Roger Hultgren
0706-97 87 47
Ulf Magnusson
0735-18 41 07
Hans Gustavsson
0708-19 53 53
Patrik Ström
0733-91 77 20
Hugo Olsson
tel:+46708515106

